מה ההבדל בין מתכנן פיננסי, יועץ פיננסי ויועץ פנסיוני?

מאמרים נוספים

משקיע כשיר

משקיע כשיר

ריבוי בהצעות השקעה ייחודיים עבור לקוחות כשירים בלבד ובמקביל הגידול במספר הלקוחות הכשירים בשנים האחרונות, מוביל לצורך ב "עשיית סדר" בנושא השקעות עבור לקוחות הנחשבים

קרא עוד »
הלוואה מקופת גמל ומינוף הכסף

הלוואה מקופת גמל ומינוף הכסף

התחרות בשוק ההלוואות והריבית הנמוכה בעשור האחרון הגבירו את הצורך להגדיל את ההון העצמי ולמנף אותו לצורך השקעות נוספות הן פיננסיות והן ריאליות והביאו את

קרא עוד »
השקעה בקרנות נדלן

השקעה בקרנות נדלן בחו"ל ובארץ

המשיכה של משקיעים לעולם הנדלן נובעת מהרצון לקבל תשואה שוטפת או להחזיק בנכס שמשביח את ערכו באה לידי ביטוי גם בעולם ההשקעות הפיננסי באמצעות מוצרי

קרא עוד »
מבזקון פיננסי למרץ

מבזקון חודש מרץ 2022

צהרים טובים לפני שנתיים בחודש פברואר השוק האמריקאי נפל בחודש אחד בערך בשלושים אחוז והחל לעלות בחזרה לאחר חודש בלבד, בתחילת ינואר 22 השוק האמריקאי

קרא עוד »
אגרות חוב

אגרות חוב והשקעה בהן

רוב החסכונות של הציבור מושקע באפיקים סולידיים בכדי להפחית את התנודות במוצרי ההשקעות ולגוון את הסיכון. למעשה, מרבית המשקיעים הם "שונאי סיכון" ולכן מרבית הכספים נמצאים

קרא עוד »

התקופה של פסח היא זמן מצוין לעשות לכם קצת סדר ולהבין יותר לעומק מי הם אנשי המקצוע הקיימים כיום בתחום הפיננסי והפנסיוני ומה הם יכולים להציע לכם כלקוחות.

נתחיל בלהבחין בין יועץ לבין סוכן או משווק בהיבט של שכר הטרחה אשר מקבלים, יועץ גובה את שכר הטרחה מהלקוח ובהתאם לייעוץ. לדוגמא, יועץ פנסיוני ופרישה הוא בעל מקצוע שעבור שירות נקודתי בנושא תהליך והכנה לפרישה עבור אדם שפורש ממקום עבודתו מקבל שכר טרחה מוגדר וקבוע מראש על ידי שני הצדדים, ולאחר הפרישה, השירות למעשה מסתיים. ולעומת זאת, סוכן פנסיוני מקבל את התגמול שלו מהחברות המנהלות עצמן ולא מהלקוח והשירות מתמשך כל עוד קיימים מוצרי חיסכון.

אז מיהו יועץ פיננסי? בעל רישיון יועץ השקעות מוסמך מטעם משרד האוצר. בדומה ליועצי ההשקעות בבנק אך הוא גובה שכר טרחה מהלקוח עבור ייעוץ בנושא פעילות בניירות ערך בבורסה, ובדומה ליועץ הפנסיוני, אין לו זיקה לשום חברת השקעות והוא מתאים ללקוחות אשר מבינים שיעוץ פרטי ואישי יכול לסייע בהנבת תשואות גבוהות בשוק ההון.

מיהו משווק פנסיוני? בעל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני שמשווק מוצרי חיסכון תחת חברת ביטוח או בית השקעות. מכאן ניתן להבין כי יש לו זיקה ברורה למוצר ולחברה והוא מקבל שכר טרחה מהחברה אותה הוא מייצג.

מיהו סוכן ביטוח פנסיוני? בעל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני אשר יש לו זיקה לחברות ביטוח או בתי השקעות והוא משווק את המוצרים שאלה מציעים, להבדיל מיועץ פנסיוני שאין לו זיקה לחברות, הסוכן גובה את העמלות "מהיצרנים" עצמם ישירות באופן חד פעמי ובאופן חודשי ושוטף. חלק מהסוכנים יודע לשווק ולהתאים ללקוח גם מוצרי פנסיה ומוצרים ביטוחיים כגון ביטוחי בריאות וחיים, הסוכן הפנסיוני אמור ללוות את הלקוח באופן שוטף ולבצע התאמות נדרשות במוצריו לאורך תקופה, אם כך, זה אינו רק קשר לצורך מכירת המוצר או התקשרות עם יצרן פיננסי או פנסיוני, כי אם קשר מקצועי מתמשך.

מיהו המתכנן הפיננסי? בעל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני אשר לו הסמכות נוספות כגון רישיון של מנהל תיקי השקעות (וזאת בתנאי שאינו מועסק באף חברת השקעות), והעובדה שיש לו כמה הסמכות למעשה מאפשרת לו התבוננות רחבה והוליסטית על תיק הלקוח ומוצריו.
המתכנן הפיננסי מסוגל למעשה להעניק ללקוחותיו "מעטפת" פיננסית ביטוחית ופנסיונית, המתכנן שמבין את הקשר בין כל מוצר וחברה, יכול לבקר ביצועי חברות ולהשוות עלויות וכמובן להנגיש מידע זה ללקוחותיו, יש לו כלים לאבחון פיננסי ופנסיוני שמהווים בסיס להרכבה של תיק הנכסים בהתאם לצרכי הלקוחות והוא כמובן יכול גם לסייע בכל תביעת פנסיה או תביעת ביטוח, וכיוון שעולם החיסכון וטווחי גיל הפרישה משתנים לעיתים, כך גם המתכנן כאיש מקצוע חייב להיות דינאמי ולהתפתח בהתאם, וכמובן להציע ללקוחותיו שינויים מתבקשים בהתאם לגילו, מצבו המשפחתי, שינויים תעסוקתיים ומטרות משתנות.

המתכנן הפיננסי למעשה יכול לעזור ללקוח לתכנן את פרישתו ולסייע לו בהתאמת החסכונות שלו לקראת הפרישה וכמובן ללוות אותה גם לאחריה. כאשר נדרשת התאמה לחסכונות של הלקוח ולתקופת הפרישה שמתארכת ככל שתוחלת החיים מתארכת אף היא, הוא יכול לעזור ללקוח גם בהכנה להעברת נכסיו לדור הבא ובמיקסום הטבות המס שנגזרות מגיל החוסך, ומצבו האישי והבריאותי.

למרות שלמתכנן הפיננסי יש זיקה לחברות שונות בדומה לסוכן, ככל שעובד עם מספר חברות גדול יותר, ודואג להשתמש בכלים השוואתיים ואובייקטיביים, כך יכול למעשה לשקף ללקוח את מצב החברות והמוצרים ולעזור לו להתאימן לצרכיו.

ריבוי החברות המנהלות כיום, אפשרויות החיסכון המגוונות, תוחלת חיים מתארכת ותחנות שונות בחיים שבהן עולים צרכים שונים, מובילים למעשה לצורך של הלקוח בהתבוננות רחבה של איש המקצוע וראיית האופק הפיננסי והפנסיוני שלו, ועל צורך זה עונה לגמרי המתכנן הפיננסי.

לפרטים נוספים בנוגע לתכנון פיננסי ופנסיוני מקצועי מקיף ואישי נא השאירו פרטים באתר

גיא דובז'ינסקי -מנכ"ל ובעלים
גיא דובז'ינסקי -מנכ"ל ובעלים

בעל תוארBA  בכלכלה מטעם המכללה למנהל ותואר שני (MBA) במנהל עסקים מטעם הקריה האקדמית אונו. ניסיון של שני עשורים בניהול כספים ותכנון פיננסי, פועל מתוך התאמת הכלי הפיננסי ללקוח.

שנקבע שיחה ונאפיין את התיק הפיננסי שלך?
נוודא שהעמלות שלך הוגנות, נבדוק הטבות מס ותקבל כלים לבניית עתיד פיננסי חזק יותר