פוליסות חיסכון והשקעה

פוליסות חיסכון והשקעה

בעבר, אדם שצבר סכום כסף פנוי להשקעה, פגש למעשה שתי ברירות מחדל: האחת, יעוץ השקעות בנקאי והשנייה, ניהול תיק השקעות, שנחשב כשירות מועדף ללקוחות אמידים בלבד, כאשר לרוב רף הכניסה לשירות זה היה: 300,000 או 500,000 שח.

בחלוף השנים, עלויות הניהול הגבוהות, המיסוי הכבד, ולעיתים גם התשואות הנחותות מול מוצרים פנסיוניים חוץ בנקאיים, זירזו  תהליך אבולציוני – פיננסי אשר הביא עימו פתרון נוסף לכספים נזילים והוא: פוליסת חיסכון/ השקעה של חברות הביטוח ואף חלק מבתי ההשקעות מציעות  את הנושא, התשואות העודפות שאף קרובות למוצרי הגמל וההשתלמות, הביאו לביקוש  גדול בקרב משקיעים פרטיים מהמעמד הבינוני ולא רק אמידים לנהל את הכספים שלהם באופן די זהה לשאר הכספים הפנסיוניים שלהם. והם גילו מוצר נזיל, זול יותר לרוב, ממוסה פחות ומאפשר החזרי מס למשקיעים שנולדו עד שנת 1948, בהתאם לתקנה 125ד.

יתרה מזו, שירות זה איפשר לבחון בשקיפות מלאה תשואת עבר של המוצר המנוהל, וכמובן, לראות תשואות של מוצרים מתחרים בכל רגע נתון.

מה הן פוליסות חיסכון?

בפוליסת החיסכון ניתן לשנות מסלול, לשלב מסלולים ללא אירוע מס או עמלות פעולה, ולהשקיע  באופן דומה להשקעות הפנסיוניות שלנו: אם באגרות חוב לא סחירות, בהשקעות אלטרנטיביות, ובמוצרי השקעה מתקדמים בגישה ארוכת טווח למרות נזילות הכספים.

שילוב של נכסים לא סחירים, עלויות נמוכות, מיסוי נדחה וראייה לטווח ארוך מגדילה את היכולת של המשקיעים לגלות סבלנות ולהתעלם מהיסחי דעת למינהם, שלרוב גורמים למשקיע שבוחן השקעותיו יום יום לפעול באופן לא רציונלי. וזאת להבדיל מהשקעות אחרות שלו כמו קופות גמל או קרנות השתלמות שלגביהן התייחסות היא להשקעת מטרה לטווח ארוך יותר  ופחות כהשקעה נזילה שיש לבצע בה התאמה שוטפת.

גם אפקט 'ריבית דריבית' ממוצה כאן באופטימליות היות ותשלום מס רווח הון נדחה במקור, חיסכון בעמלות קניה או מכירה וחיסכון בדמי שמירה, מאפשרים צבירה גדולה יותר של כספים.

פוליסות חיסכון או קרנות נאמנות?

לא פעם, נרכשים ללקוחות קרנות נאמנות בדמי ניהול גבוהים, שמייקרים את עלות הניהול האפקטיבית של תיק השקעה בבנק וזאת להבדיל מהשקעה בפוליסת חיסכון. פיזור וגיוון ההשקעות  מתאפשרים ביעילות רבה יותר בפוליסה מאשר מרבית האפשרויות הבנקאיות הקלאסיות.

לא פעם, בעת קבלת החלטת השקעה, מנהל השקעות רואה לנגד עיניו את המס שהלקוח צריך לשלם  או את העמלה וזאת להבדיל מהשקעה בפוליסה חוץ בנקאית וכמו שאר ההשקעות החוץ בנקאיות שבהן אנו חוסכים את מיטב כספינו לפנסיה. שהרי אז יותר קל למנהל ההשקעות לנהל את הכספים בדינאמיות גדולה יותר בכלי השקעה נרחבים יותר.

הגישה הרווחת בקרב המשקיעים היא שהכסף הנזיל זהה בחשיבותו לכסף שאנחנו חוסכים לטווח ארוך ולכן אין סיבה שינוהל באופן נחות יותר. וזוהי עובדה שמילארדים של שקלים מנוהלים בפוליסות חיסכון.

פוליסות חיסכון או קרנות

השקעה בפוליסות חיסכון

כמו בקופות גמל או בקרנות השתלמות, כך גם ניתן להשקיע בפוליסות חיסכון, שעוקבות אחרי מדדי בורסה מובילים, ופשוט לאפשר לכסף לעבוד בשבילנו. מה שפחות קורה כאשר לקוח פרטי משנה מעת לעת את המדדים שהוא משקיע בהם, מפסיד את תשואת השוק ואף משלם עמלה ומס רווח הון אם יש רווח. מה שנחסך מהמשקיע הפרטי, אם הוא חוסך בפוליסה עוקבת מדדים.

לפוליסת חיסכון יש גם יכולת לתת מענה בהיעדר קרן השתלמות. וזאת משום שניתן להפקיד  חודשית למוצר וכמובן ניתן גם להעביר סכומי כסף גדולים ללא התקרה של קופת  גמל להשקעה,  שגם היא מאפשרת השקעה בהפקדה חודשית אך תחת תקרת הפקדה חד פעמית קטנה יחסית.

קל מאוד לראות את השינוי בגישה של אדם שחוסך את כספו במוצר חוץ בנקאי כגון פוליסה במצבי  משבר למינהם, לעומת השקעה בבנק או בקרנות נאמנות. תקופות קיצון מביאות לשינויים קיצוניים בפוזיציית ההשקעות שלהם ולרוב, ההשפעה על התשואות של ההשקעות המצטברות תהיה הרסנית.

חשוב לדעת שלחוסכים מעל גיל 60 מתאפשר להשקיע בפוליסת חיסכון בשילוב אלמנטים פנסיוניים  בדומה לקופת גמל בתיקון 190 ואף לקבל מקדם קצבה ידוע מראש. כמובן שזהו פתרון ספציפי רק לחלק מהאוכלוסיה.

יתרון נוסף הוא שניתן לשנות הרכב פוליסה ישירות דרך האתר של החברה המנהלת באיזור האישי של הלקוח, ללא מורכבות של פקס  או מייל או צורך באיש קשר .

גם הלוואות בתנאים תחרותיים ניתן לקבל מהחברות אשר מנהלות  לנו את הפוליסות ( כמו  גם מוצרים  אחרים כגון  קופות גמל ).לדוגמא: 'הלוואת בלון' שהיא הלוואה עד 7 שנים בתקופות  מסויימות שמאפשרת לשלם ריבית מופחתת עד כדי ריבית פריים מינוס חצי  אחוז.

השקעה בפוליסות חיסכון​
נסכם

לסיכום דבריי, ניתן לראות כי עולם ההשקעות משתנה ומתפתח ועימו גם פתרונות ההשקעה הנזילים והפנסיוניים ולכן, חשוב להכיר את המוצר שהוא פוליסת חיסכון אשר שמאפשר השקעה גם בחברות ביטוח וגם על ידי חלק מבתי ההשקעות.

גיא דובז'ינסקי -מנכ"ל ובעלים
גיא דובז'ינסקי -מנכ"ל ובעלים

בעל תוארBA  בכלכלה מטעם המכללה למנהל ותואר שני (MBA) במנהל עסקים מטעם הקריה האקדמית אונו. ניסיון של שני עשורים בניהול כספים ותכנון פיננסי, פועל מתוך התאמת הכלי הפיננסי ללקוח.

שנקבע שיחה ונאפיין את התיק הפיננסי שלך?
אם צברתם נכסים פיננסים מעל 2 מיליון שח ותרצו לקבל שירות מותאם אישית בכל סגי החיסכון וההשקעה במשרד אקסלוסיבי, ניתן להשאיר פרטים לשיחה ללא עלות ולקבל מענה תוך 24 שעות